Sayfalar

Enerji Kimlik Belgesi, EKB, BEP-TR

Enerji Kimlik Belgesi

Mantolama 2015 yılı kış aylarında ihtiyacını hissettirmeye başladı. Yaza çıkmadan bir fırsat bulup mantolama , ısı yalıtım, bina mantolama işlerinizi yaptırınız. Mantolama maliyetli gözüksede 2 kış sezonunda ödediğiniz paranızı ciro edersiniz. Isı yalıtım olmuş bir bina ile ısı yalıtım olmamış bir bina arasındaki fark çok fazladır. Mantolama artık gerçekten bir ihtiyaçtır. 2015 yılı kış ayımız soğuk geçmekte ve mantolama yapılmayan binalar birkez daha pişman olmaktadırlar. Bu sebeple bu yaza doğru mantolama yaptırınız.. Dış cephe mantolama , bina mantolama , ısı yalıtım, bina yalıtım ve mantolama fiyatı alınız..

Mantolama da taksitli satışlarımızdan yararlanabilirsiniz. 

ENERJİ KİMLİK BELGESİ (EKB) NEDİR?

DIŞ CEPHE MANTOLAMA YAPTIRIR KEN ENERJİ KİMLİK BELGENİZİ SÖZLEŞME VE ŞARTNAMEYE EKLEYİNİZ.

T.C Kanun ve yönetmeliklerine sınıfına göre zorunlu bir gösterge belgesidir. Enerji verimliliği kanunnu 5627 kanuna göre Ve bu kanuna bağlı Binalarda 1 ocak 2011 tarihinde 50 m2 ve üzerindeki tüm binalarda çıkarılması zorunlu hale gelmiştir. Kısaca (EKB) Enerji kimlik belgesi.

Enerji kimlik belgesi Enerji değer ve kalitesini göstermektedir. Beyaz eşyalarda olan enerji sınıfları gibi kategorilere ayrılmaktadır. Enerji kimlik belgesinin en verimli olan sınıfı A enerji sınıfıdır ve yüksek performans anlamına gelir. Mesela enerji performansında G sınıfı düşük emerji performansını göstermektedir. Peki enerji kimlik belgesi alırken önemli olan ve dikkat etmemiz gereken konu hangisidir?

Evet önemli olan yapılarda yalıtım standartı olan C SINIFI ENERJİYİ SAĞLAMAKTIR. Gereken enerji standartı ölçümleri yapıldıktan sonra C sınıfı bir enerji binanızın yalıtım performansını sağlıyor demektir. Peki "ENERJİ KİMLİK BELGESİ" bir yapıda kaliteyi odaklamış ise A ve B sınıfı bir enerji alır.

Standartlara uyulması gerkiyorsa binalarda yalıtım için C sınıfı enerji alınmalıdır.

Vermiş olduğumuz 01 01 2011 tarihinden sonra Türkiye'de yapılan tüm yeni yapılarda, yapı kullanım izinlerinin çıkarılması gerekmektedir. Bu nedenle tüm yeni binaların kanun ve yönetmelik gereği enerji kimlik belgesi çıkarmaları zorunlu olamuştur. Yeni yapılan binaların enerji kimlik sınıflandırılması  C SINIFI OLMASI GERKEMEKTEDİR. Enerji kimlik belgesi standartlarının altında olan yapılar var ise YAPI KULLANIM İZNİ VERİLMEDİĞİ GİBİ ENERJİ KİMLİK BELGESİDE ALAMAMAKTADIRLAR. 

Bu uygulama ve yönetmelikten sonra mevcut yapıların enerjji kimlik belgesi alabilmeleri için verilen süre 2017 yılına kadardır. Aynı zamanda yapıların tamamında enerji sınıflandırılması bulunmaktadır. Mevcut olan bina C sınıfının altında çıkabilir. 2017 yılında bu düzenleme ile enerji sınıfları vergilendirilecektir.

Binalarda emlak organizasyon yani alım satım gibi durumlarda vermiş olduğumuz 2017 yılında alım, satım, kiralamalarda Enerji Kimlik Belgesi akabinde ibrazı şart olacak. Bunun yani enerji kimlik belgesinin ne gibi faydası olacak yani yapıyı satın alan hangi enerji kimlik belgesine sahip olduğunu öğrenmiş olacak. Enerji kimlik belgesinin ne denli önemli olduğunu ilerki yapı uygulamalarında ve enerji tasarrufu alanlarında görmüş olacağız.

ENERJİ KİMLİK BELGESİ NASIL HESAPLANIR?

Enerji kimlik belgesi hesaplamaları online dır ve çevre şehircilik bakanlığına bağlıdır. BEP-TR dir. Bina enerji performansı demektir.

Binaya kimlik belgesi düzenlenecekse mekanik ve elektrik vb. gibi tüm bilgileri BEP TR nin programına girilmesi gerekir. Buna göre girilen bilgiler BEP TR de artık referans olmuştur. Bu bilgiler ne işe yarar? Bu bilgiler binanızın enerji kimlik belgesinin vermiş olduğu standartların gölgesi gibidir. Azami enerji standartlarına uyuyorsa C SINIFI BELGE ALIR DEMEKTİR.

Nedense enerji kimlik belgesinde A SINIFI BELGE ALAN ÇOK AZDIR..

KİMLER ENERJİ KİMLİK BELGESİ VEREBİLİR? (VERİYOR)

Enerji kimlik begesi kısaca (EKB) Bu işin eğitimini almış ve başarılı olmuş mimar, inşaat mühendisi, elektirik mühendislerine vermektedir ve düzenlemektedirler. Arıca çalıştıkları kurumu BEP TR ye bildirmeleri gerekmektedir.

ENERJİ KİMLİK BELGESİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  1. Binaların kimlik belgelerini sahte olarak düzenleyenlere dikkat ediniz.
  2. Enerji kimlik belgenizi güvenilir referanslı bir firmaya düzenlettiriniz.
  3. Enerji kimlik belgesi usülsüzlüklerinden bina yönetimi ve işverenin sorumlu olduğunu unutmayınız.
  4. Enerji kimlik belgenizi soruşturma linkinden sorgulatınız.
  5. Enerji kimlik belgenizin Yapı bilgilerini BEP TR programında bulunacağını unutmayınız.
  6. Ennerji kimlik belgesi düzenlerken yapılarınızda daire, oda, merdiven boşlularınıda bilgileree dahil ediniz.
  7. Enerji imlik belgesi çok uzun zamanda olabilir,çok kısa zamanda da olabilir.

Mantolama, dış mantolama, ısı yalıtım , bina yalıtım , site ve blok yalıtım ayrıca çatı tadilat izolasyon yalıtımları ile alakalı iletişim bölümlerinden yada mail atarak geniş bilgiler alabilirsiniz..

Tüm bilgiler ve çalışmalar yapının zorluğuna ve kolaylığına bağlı olduğunu unutmayalım.

Burhan kaya
Isı Yalıtım Uzmanı

Bir sonraki makalemiz olan Mantolama Ustaları başlıklı konuda mantolama ustaları, mantolama hataları, dandik mantolama, en iyi mantolama hakkında bilgiler verilmektedir. Dilerseniz bu makalemizide inceleyebilirsiniz.

01.01.1970(Güncelleme)
1676
0
5 - 1 / 5
Cephe Mantolama Yalıtım
Görüş ve Öneri Bildirin, Yorum Yapın
Fotoğraf