Sayfalar

Isı Yalıtım, Su İzolasyon ve Çatı İzolasyon

Yalıtım ve İzolasyon

Dış cephe mantolama 2015 yılında özellikle kış aylarında daha fazla ihtiyaç olunduğunu hissettirdi. Isı yalıtım, bina yalıtım ve mantolama % 60 oranında enerji tasarrufu sağlamaktadır. Mantolama deyip hemen geçmeyin , mantolama yapılan ve mantolama yapılmayan binalardaki farklar azımsanmayacak kadar fazladır. Mantolama yapılmayan binaların maliyetleri cep yakmakta , mantolama lüx değil ihtiyaçtır. Dış cephe mantolama , ısı yalıtım, bina yalıtım , bina mantolama, dış mantolama yalıtım için fiyat alınız...

ISI YALITIM VE İZOLASYON HAKKINDA BİLGİLER VERİLMEKTEDİR. 

Yalıtım nedir?

Yalıtım, binaların ve yapıların içerisinde ve dışında oluşan nem, rutubet, ısı kaybı, ses yoğunluğu, terleme vb etkenlerin ortadan kaldırılması için yapılan uygulamanın adıdır. Peki en iyi yalıtım nasıl olmalıdır?

Öncelikle yalıtım ın sağlıklı olabilmesi için problemin iyi anlaşılmsı gerekmektedir. Örnek verecek olursak mesela her hangi bir binanın bodrum katına su almasının yalıtımı nasıl olmalıdır? Bu rada yapılacak olan yalıtım işlemi dışarıdan olamalıdır dışarıdan yapılan bir yalıtım en sağlıklı olanıdır. Eğer dışarıdan bir yalıtım mümkün değil ise içeride su alan bölgenin veya rutubet yapan duvarın üzerine paılacak olan yalıtım fayda sağlamaz nedeni ise duvara yapılan yalıtım içeride rutubet yapmasa bile bu seferde zemin rutubet, terleme ve su alacaktır. Bunun önlene bilmesi için en iyi yalıtım duuvar ile bağlantıyı kesecek sağlıklı yalıtımı yaptıktan sonra aalt zemin kaplaması tamamı ile %100 yalıtım yapılmalıdır. Bunun için hertürlü masraf tan kaçınmamalıdır. Nem, rutubet su yalıtımı önemli olduğunda en küçük bir sızmadan dahi çoğalma ve sıkıntı verme ihtimali yüksektir. Günümüz teknolojisinde yalıtım konusunda çok kaliteli yalıtım malzemeleri kullanılmaktadır. Bu konu iyi takip edilirse yalıtım konusunda çok iyi sonuçlar elde edilebilir. Yalıtım gelişi güzel yapıla bilecek bir uygulama değildir. Yalıtım profosyonel uygulama gerektirir. Yalıtım malzemesinin en iyi olmasının yanında uygulamacısınında işinin ehli olması gerekmektedir. Yalıtım yapılan alanların uygulama yapılmadan önce en doğru malzemenin kullanılması gerekmektedir. Yalıtım neden bazı alanlarda çok kısa ömürlü olamaktadır. Şöyleki: Yalıtım yapılacak alanlara kullanılan malzemelerin, ya ısı yalıtım malzemesi,ya ses izolasyon malzemesi veyahutta doğrudan izolasyon malzemesi kullanılmasıdır. Halbuli yalıtım denince illede bu malzemeler akla gelir. Bu nedenle yalıtım denilince ilk önce yapılacak olan,nem, rutubet yalıtımıdır. Daha sonra yapılacak olan ses, ısı yalıtımı vb gibileridir. Yalıtım sadece 1-2- kalemden oluşmaz. Yalıtım oluşan problemin durumuna göre değişmektedir. Yalıtım konuyu iyi teşhis ettikten sonra en iyi malzemeyi kullanmanın adıdır.

İzolasyon Nedir?

Gelelim makalemizde önemli olan izolasyon nedir bölümüne, İzolasyon her hangi bir yapıda oluşabilen çatlak, kırık, döküntü, oksitlenme, nemlenme, küf vb gibi nedenlerden dolayı oluşan problemlerin %100 giderilmesinin adına izolasyon denir. İzolasyon ve yalıtım arasındaki fark izolasyonun tamamen ortadan kalkmasıdır yalıtım ise böyle değildir. Bu nedenle izolasyon ile yalıtım arasındaki farkı iyi anlamak gerekir. Örnek verecek olursak dış cephe yalıtım en fazlası %60 tasarruf sağlar, ses yalıtımı %90 sağlar. Fakat izolasyon %100 olmalıdır. Eğer siz ses izolasyonu yaptıracak sanız %100 olmalıdır. Çünkü izolasyon üstünü örtüp ortadan kaldırmanın bir diğer adıdır. Fakat yalıtım bölgenin durumuna göre değişmektedir. Şöyleki 3 duvara yalıtım mümkün olmayan bölgenin durumu %100 yalıtım değildir. Fakat 3 duvarı izolasyon olmayan duvarın durumuda tam izolasyon değildir. Bu  nedenle izolasyon tam olamalıdır. İzolasyon malzemesi ile yalıtım malzemeleri karıştırılmamalıdır. Peki su izolasyonu yaptıran ile su yalıtımı yaptıran arasındaki fark nedir neden ikisininde adı farklı anılmaktadır? Çünkü su yalıtımı dışarıdan gelen etkene karşı yapılan yalıtımdır. Su izolasyonu ise hem dışarıdan hem içeriden yapılan uygulamadır. Peki neden su izolasyonun da bukadar masraf edildiği halde 4-5 yılda bir sorunlar çıkmaktadır? Bunun en büyük sebepleri:

  1. İzolasyon da yanlış malzeme
  2. İzolasyonda kalitesiz malzeme
  3. İşin ehli olmayan izolasyoncu 
  4. Şişirme ve acele işçilik vb gibi nedenlerdir.

İzolasyonun kaliteli olabilmesinin en büyük özelliği son teknoloji ürünler ve izolasyon alanında TSE İSO belgeli ürünlerdir. İzolasyon konusun da mutlaka ehil firmalara işlerinizi yaptırınız..

Bir sonraki makalemiz olan Mantolama başlıklı konuda mantolama, mantolama çeşitleri, mantolama modelleri, mantolama fiyatları, mantolama m2 fiyatları, mantolama işçilik fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir. Dilerseniz bu makalemizide inceleyebilirsiniz.

01.01.1970(Güncelleme)
2676
0
5 - 1 / 5
Cephe Mantolama Yalıtım
Görüş ve Öneri Bildirin, Yorum Yapın
Fotoğraf