Dış Cephe Mantolama'da 1.Sınıf Malzeme ve İşçilik İle,
Kredi Kartı ve Senet Taksiti Avantajlarından Faydalanın.

Mantolama Uygulama Aşamaları

Mantolama Aşamaları Nelerdir?
  1. Dış Cephe Kaplaması yapılacak olan cephe üzerindeki dökülmeye müsait olan mevcuttaki boya veya şişmiş eski sıva kazınarak, çanak anten vidaları, tabela kasa vidaları vb. kaldırarak mantolama uygulanacak zemini sağlam bir alt zemin haline getirilir. Kısacası dış cephe kaplaması yapılacak olan cephe, ısı yalıtımını olumsuz yönde etkileyecek olan her türlü nesneden arındırılır.
  2. İsteğe bağlı olarak kullanılan standart yapıştırıcı dışında strafor yapıştırıcısına özel strafor yapıştırıcı harcı ilave edilebilir.
  3. İzolasyon ve ısı yalıtımı uygulanacak cepheye strafor yapıştırıcısı sürülür. Bu işlem bilindik sıva uygulama işlemi gibi itina ile yapılır. Yapıştırıcı her bir bölgeye temas edecek şekilde sıvanır. Yapıştırıcı sıvandıktan sonra straforu daha sağlam tutması açısından yapıştırıcıya 8–10 mm lik tarak çekilir. Tarak çekme işlemi sayesinde ise strafor, mantolama uygulanacak zemine daha sağlam oturur ve hava kanalları sayesinde strafor nerdeyse cepheden sökülemeyecek kadar sağlam bir şekilde yer edinir.
  4. İsteğe bağlı olarak seçilmiş strafor, şaşırtmalı dizim dediğimiz metodik dizim yöntemi ile dış cepheye dizilir. Şaşırtmalı dizim sayesinde her bir strafor diğer bir strafora kenetlenir. Pencere, balkon, kolon, sütun, çıkıntılı tavan ve taban düzlem kesişim kısımları itina gerektirecek kısımlar olması hasebiyle bu bölgelerde köşe şaşırtmalı dizim uygulanır. Isı yalıtımını en üst düzeyde tutabilmenin gereklerinden olan köşe dizim uygulaması sayesinde enerji tasarrufu sağlanır.
  5. Bina cephe köşe kısımları veya diğer tüm köşe kısımlarda özel plastik fileli köşebent kullanılır ve ayrıca balkon, zemin altı ve bina çıkıntı kısımlarının alt köşe kısımlarına yağmur, yıkama vb. durumlar için damlalık kullanılır.
  6. Şaşırtmalı dizim işlemi sağlam ve itinalı bir şekilde bittikten sonra işlemin olmasa olmazlarından olan dübelleme işlemi uygulanır.(Dübelleme işlemi isteğe bağlıdır. Uygulanması kesinlikle tavsiye edilir.) Dübelleme işlemi sayesinde her strafora min-max 5 dübel atılır. Söz konusu bir adet dübel fiziksel yapısı itibariyle çakıldığı strafor ve cephe düzlemindeki şaşırtmalı dizimden ötürü 3 adet straforu birbirine ve ayrıca straforları da sıva ile birlikte dış cephe mantolaması uygulanan cepheye sert ve sağlam bir şekilde kenetler. Straforun dört bir noktasına dübel çakma işlemi uygulandıktan sonra straforun 5. dübeli olan göbek dübeli strafor göbeğine çakılır. Bu sayede şişme, bel verme gibi olumsuz durumlar engellenmiş olur.
  7. Mantolama uygulanacak zemine dübelleme işlemi uygulandıktan sonra sert plastik fileyi yapıştırmak için alt ince sıva uygulanır. Hemen ardından file gergin bir şekilde yapıştırılır ve daha sonra ikinci kat sıva atılır. Islak sünger vasıtasıyla file üstü sıva zemini sonraki aşama olan dekorasyon için pürüzsüz hale getirilir. (160 gr. Mantolama filesi ne işe yarar? File uygulaması zelzele gibi kaydırıcı etkilerden ötürü strafor birleşim kısımlarında oluşabilecek çatlakların oluşmasını veya büyümesini engeller. Binaların coğrafik etkenlerden ötürü durağan olmadığı ve hareket halinde olduğu için binaların dış cephesinde oluşabilecek uzun boyutlu çatlaklar bu sayede engellenmiş olur.)
  8. Mantolama sözleşme ve şartnamesine uyulup uyulmamasına dikkat ediniz...

Bir sonraki makalemiz olan Yalıtım Ve İzolasyon başlıklı konuda ısı yalıtım, su yalıtım, su izolasyon, ısı izolasyon, çatı izolasyon hakkında bilgiler verilmektedir. Dilerseniz bu makalemizide inceleyebilirsiniz.

3206 Okuma 0 Yorum 5 - 1/5 Pdf Dökümanı

Bu Makale İle Alakalı Ürünler


Görüş ve Öneri Bildirin, Yorum Yapın
Fotoğraf
 
Gönderileriniz; editörler tarafından incelenip, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.