Dış Cephe Mantolama'da 1.Sınıf Malzeme ve İşçilik İle,
Kredi Kartı ve Senet Taksiti Avantajlarından Faydalanın.

Dış Cephe Mantolama Ve Mantolama Detayları

Dış cephe mantolama yalıtım amaçlı kullanılan ve ülkemizde son yıllarda yoğun olarak uygulanan bir malzemedir. Bu mantolama çeşitleri; dış cephelerde kullanılan ve genelde mantolama olarak adlandırılan ürün malzemelerinin geneli eps ve xps taş yünü malzemeleridir. Dış cephe mantolama malzemeleri ülkemizde illere göre çeşitleri ve et kalınlıkları belirlenerek uygulanır.

Dış Cephe Mantolama

Dış Cephe Mantolama Sağlıklı Mıdır?

Dış cephe mantolama malzemelerinin en sağlıklı olanı eps ve karbonlu eps'dir. Bunun yanında taşyünü ısı yalıtım levhası gelmektedir. Mantolama malzemelerinde önemli olan ısı yalıtım uygulama şartnamelerini tam olarak yapmaktır. 

Dış Cephe Mantolama Nasıl Yapılır?

Bu uygulaması iskele kurulumu ile olmaktadır. Dış cephe mantolama uygulaması 3 çeşit iskele tipi ile yapılmaktadır

  1. H Tipi İskele
  2. Güvenlikli Alman İskele
  3. Örümcek İskele

Daha sonra sağlıklı ve sağlam bir verim almak için uygulama teknik şartnamesinin detaylarına dikkat ederek yapmaktır.

Dış cephe yalıtımı lüx değil bir ihtiyaçtır. Bu nedenle mutlaka sözleşme ve şartnamelere uyulması gerekmektedir. Bu şekilde yapılan uygulamalarda %60 oranda tasarruf sağlamaktadır.

Dış Cephe Mantolama Hakkında Bilgiler

Mantolama adı verilen "Dış Cephe Isı Yalıtım" sistemleri uzun yıllar öncesinden Avrupa ülkelerinde standartlarla çerçevelenmiş ve enerji tasarrufu amaçlı kullanılmaya başlanmıştır. Ülkemize maalesef gecikmeli gelen bu tasarruf sistemi sebebi ile enerji satan bir ülke iken, dışarıdan enerji alan bir ülke konumuna gelmiş bulunmaktayız. Yerküre üzerindeki kaynakların hızla tüketildiği düşünüldüğünde, tasarruf tedbirlerimizi almak için daha fazla gecikmememiz gerekliliği açıkça görülmektedir. 

Yapılarımızda ısınma ve serinleme amaçlı kullandığımız kombi, kalorifer, klima ve benzeri cihazların sarf ettikleri enerji, mantolama tatbikatları ile %50 azaltılabilmektedir. Eğer binalarımızın temel ve çatılarında ısı yalıtımı yapılmışsa bu oran %60’lara kadar çıkacaktır. Bu kadar önemli bir tasarrufun sadece kendi bütçelerimize değil, ülke ekonomisine de önemli katkılar sağlayacağı unutulmamalıdır. Binalarımızda en önemli ısı kayıpları kolon ve kirişlerden kaynaklanmaktadır. Bu sebep ile iç duvarlarda yapılacak mantolama tatbikatları asla sonsuz ömürlü olamayacaktır, Dış cephe ve bina duvarlarının tamamını kaplamadıktan sonra mantolama sistemlerinde tatmin edici sonuç alınamaz. Sistemin ana prensibi hiçbir aralık kalmayacak şekilde yapının dışarıdan ısı yalıtım levhaları ile kaplanmasıdır. 

Kolonlar, kirişler, duvarlar, pencere merkezleri, çıkma altları bir bütün olarak mantolama yapılmalı ve yapının tamamı koruma altına alınmalıdır. 

Doğru bir şekilde "Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri" ile kaplanan bir binanın, korozyon problemini bir daha yaşamayacağını, yaşının sabitleneceğini ve mantolama ile bina ömrü kadar hizmet verebileceğini unutmamamız gerekmektedir.

Dış cephe mantolama nasıl yapılır: Öncelikle binaların yapı durumlarına göre değişmektedir. Her bina ya aynı şekilde dış cephe mantolama uygulaması yapılmaz. Bunun nedeni ise kimi binalar kaba sıvalı ve kireç katkılıdır. Kimi binalar cam mozaiktir. Kimi binalar kale terasit vb. Bu sebeple binalarda dış cephe mantolama uygulaması malzemeleri kategorisel olarak değişir. 

Dış Cephe Mantolama Eps: Bu malzeme beyaz köpükten oluşan ve adına kısaca eps dediğimiz malzemedir. Bu eps plaka kaba sıvalarda, tuğla üzeri kaplamalarda, yüksek katlı binalarda, kaleterasit üzerine  uygulanabilen en ideal malzemedir. Beyaz eps dış cephe mantolama da dübel atılarak kullanılır. Beyaz eps malzemesi sağlık açısından uygulanabilen en iyi bir mantolama malzemesidir. Kurumsal olan firmalar ve standartlara uygun uygulama yapan firmalar genelde beyaz eps'yi tercih etmektedir. Toplu konut idaresi dış cephe uygulamalarında beyaz eps'yi tercih etmaktedir. Aynı zamanda beyaz eps, diğer mantolama malzemelerine oranla daha ekonomiktir ve uygulamasıda kolaydır. Bu nedenle uygulamalarda beyaz eps'yi tavsiye temekteyiz.

Dış Cephe Karbonlu Eps: Mantolama da kullanılan diğer bir ürün ise karbon takveyeli eps'dir. Bu ürün içerisinde karbon bulunan ve rekleri gri ve siyah olarak karşımıa çıkan bir diğer yalıtım malzemesidir. Şu anda ülkemizde en yaygın olan dış cephe mantolama malzemesi bu malzemedir. Bu malzeme B1 sınıfı yani yangın yalıtımı olan bir malzemedir. Dış cephelerde en fazla bu malzeme 3-4-5-6cm olarak uygulanır. Karbonlu eps uygulamalarında her ilde ve her binaya uygulanmaktadır. Yalıtım malzemesi olan karbonlu eps, beyaz eps'ye oranla daha pahalıdır ve uygulamalarda standartlara uyulduğu takdirde %55'e varan bir yalıtım sağlamaktadır. Karbonlu eps, takım olarak ve değişik markalar adı altında da satılmaktadır. Dış cephe mantolama en uygun ve en ideal olan malzemelerden biriside karbonlu eps malzemesidir.

Fugalı Dış Cephe Mantolama: Bu ürün ve malzeme beyaz eps'den yapılmaktadır ve üzerinde aderansı yüksek sıva malzemesi kaplanarak dış cephe mantolama da kullanılmaktadır. Fugalı kaplama dediğimiz ve tüm dış cephelerde kullanılan bu ürün genelde dekoratif ve görsel nitelik taşıyan aynı zamanda ısı yalıtım, rutubet yalıtım, nem yalıtım içinde kullanılabilmektedir. Fugalı kaplama dediğimiz bu dış cephe malzemesi 3-4-5cm olarak kullanılmaktadır ve uygulama standartlarına uyulduğunda %55 oranında tasarruf sağlamaktadır. Cephe yalıtımlarında önemli olan hangi malzemeyi kullanırsanız kullanın, mutlaka uygulama standartlarına ve şartnameye uyulması gerekmektedir. Fugalı kaplama ve mantolama malzemesi eps, karbonlu eps  ye göre fiyat olarak daha pahalıdır. Bunu sebebi ise üzerine gelen işçilik maliyetleridir.

Xps Dış Cephe Mantolama: Xps malzemesi gaz ile şişirilen ve eps, karbonlu eps, fugalı kaplama ya göre daha sert ve aynı zamanda kanallı kilit olarak dış cephe uygulaması yapılabilen bir malzemedir. Xps mantolama malzemesi binalarda her cepheye uygulanabilen bir malzemedir. Dış cephe mantolama uygulaması yaparken standartlara ve şartnameye uygun yapıldığında %55 oranında enerji tasarrufu sağlamaktadır. Xps mantolama malzemesi genelde perde betonlarda, villalarda, yazlıklarda, temel altlarında, toprak altında ve kompozit panel sidding vb gibi uygulama yapılan bölgelerde sıklıkla kullanılan bir malzemedir. Xps sadece dış cephede önerilmektedir.

Taşyünü Dış Cephe Mantolama: Taş yünü mantolama dış cephelerde en iyi ve en ideal olan bir yalıtım malzemesidir. Dış cephe mantolama yaptırmak isteyenler, yalıtımda tam verim almak isteyenler ve aynı zamanda ses yalıtımında verim almak isteyenlere taş yünü dış cephe kaplamasını tavsiye etmekteyiz. Taş yünü malzemesi standartlarına ve şartnameye uyulduğunda % 60 varan bir yalıtım sağlamaktadır. Taş yünü dış cephe mantolama diğer yalıtım malzemelerine göre maliyet açısında pahalı olsada enerji tasarrufu konusunda vazgeçilmez en iyi ürünlerdendir. Taş yünü malzemesi iç cephelerde kullanılabilir. Aynı zamanda taş yünü malzemesi diğer kaplamalarda da çok sık olarak kullanılmaktadır

Dış cephe mantolama fiyatları binaların yalıtımına göre, il ve ilçelere göre değişmektedir. Konu ile alakalı mantolama fiyatları ile iletişime geçerek ya da mail atarak bilgi alabilirsiniz..

Bir sonraki makalemiz olan Mantolama Hataları, Mantolama Yanlışları başlıklı konuda dış cephe mantolama, mantolama hataları, mantolama yanlışları hakkında bilgiler verilmektedir. Dilerseniz bu makalemizide inceleyebilirsiniz.

4687 Okuma 1 Yorum 5 - 1/5 Pdf Dökümanı

Bu Makale İle Alakalı Ürünler


Görüş ve Öneri Bildirin, Yorum Yapın
Fotoğraf
 
Gönderileriniz; editörler tarafından incelenip, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
TeklifGelsin
TeklifGelsin
01 Aralık 2017 - 17:12

Çok faydalı bir blog sitesi. Ayrıca verdiğiniz bilgiler içinde teşekkürler.https://www.teklifgelsin.com/a/mantolama-firmalari