Dış Cephe Mantolama'da 1.Sınıf Malzeme ve İşçilik İle,
Kredi Kartı ve Senet Taksiti Avantajlarından Faydalanın.

Enerji Kimlik Belgesi, Ekb, Bep Tr

Mantolama 2015 yılı kış aylarında ihtiyacını hissettirmeye başladı. Yaza çıkmadan bir fırsat bulup mantolama, ısı yalıtım, bina mantolama işlerinizi yaptırınız. Mantolama maliyetli gözüksede, 2 kış sezonunda ödediğiniz paranızı ciro edersiniz. Isı yalıtım olmuş bir bina ile ısı yalıtım olmamış bir bina arasındaki fark çok fazladır. Mantolama artık gerçekten bir ihtiyaçtır. Geçen yıl kış ayımız soğuk geçmekte ve mantolama yapılmayan binalar bir kez daha pişman olmaktadırlar. Bu sebeple bu yaza doğru mantolama yaptırınız.

Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Nedir?

Dış cephe mantolama yaptırırken enerji kimlik belgenizi sözleşme ve şartnameye ekleyiniz.

T.C. Kanun ve yönetmeliklerinde sınıfına göre zorunlu bir gösterge belgesidir. Enerji verimliliği 5627 kanuna göre ve bu kanuna bağlı binalarda 1 ocak 2011 tarihinde 50m² ve üzerindeki tüm binalarda çıkarılması zorunlu hale gelmiştir. Kısaca (EKB) Enerji kimlik belgesi.

Enerji kimlik belgesi enerji değer ve kalitesini göstermektedir. Beyaz eşyalarda olan enerji sınıfları gibi kategorilere ayrılmaktadır. Enerji kimlik belgesinin en verimli olan sınıfı A enerji sınıfıdır ve yüksek performans anlamına gelir. Enerji performansında G sınıfı düşük enerji performansını göstermektedir.

Enerji kimlik belgesi alırken önemli olan ve dikkat etmemiz gereken konu hangisidir?

Evet önemli olan, yapılarda yalıtım standartı için C sınıfı enerjiyi sağlamaktır. Gereken enerji standartı ölçümleri yapıldıktan sonra, C sınıfı bir enerji binanızın yalıtım performansını sağlıyor demektir. Bir yapı, kaliteye odaklamış ise A ve B sınıfı bir enerji alır.

Standartlara uyulması gerkiyorsa binalarda yalıtım için C sınıfı enerji alınmalıdır.

01.01.2011 tarihinden sonra Türkiye'de yapılan tüm yeni yapılarda, yapı kullanım izinlerinin çıkarılması gerekmektedir. Bu nedenle tüm yeni binaların kanun ve yönetmelik gereği enerji kimlik belgesi çıkarmaları zorunlu olmuştur. Yeni yapılan binaların enerji kimlik sınıflandırılması, C sınıfı olması gerekmektedir. Enerji kimlik belgesi standartlarının altında olan yapılar var ise "Yapı kullanım izni verilmediği gibi, enerji kimlik belgeside alamayacaklardır."

Bu uygulama ve yönetmelikten sonra mevcut yapıların enerjji kimlik belgesi alabilmeleri için verilen süre 2017 yılına kadardır. Aynı zamanda yapıların tamamında enerji sınıflandırılması bulunmaktadır. Mevcut olan bina C sınıfının altında çıkabilir. 2017 yılında bu düzenleme ile enerji sınıfları vergilendirilecektir.

Binalarda emlak organizasyon yani alım satım gibi durumlarda vermiş olduğumuz 2017 yılında alım, satım ve kiralamalarda Enerji Kimlik Belgesi akabinde ibrazı şart olacak. Bunun, yani enerji kimlik belgesinin ne gibi faydası olacak, yani yapıyı satın alan hangi enerji kimlik belgesine sahip olduğunu öğrenmiş olacak. Enerji kimlik belgesinin ne denli önemli olduğunu ilerki yapı uygulamalarında ve enerji tasarrufu alanlarında görmüş olacağız.

Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Hesaplanır?

Enerji kimlik belgesi hesaplamaları online'dır ve çevre şehircilik bakanlığına bağlıdır. BEP-TR dir. Bina enerji performansı demektir.

Binaya kimlik belgesi düzenlenecekse mekanik ve elektrik vb. gibi tüm bilgileri BEP-TR'nin programına girilmesi gerekir. Buna göre girilen bilgiler BEP-TR de artık referans olmuştur. Bu bilgiler ne işe yarar? Bu bilgiler binanızın enerji kimlik belgesinin vermiş olduğu standartların gölgesi gibidir. Azami enerji standartlarına uyuyorsa C sınıfı belge alır demektir.

Nedense enerji kimlik belgesinde A sınıfı belge alan çok azdır...

Kimler Enerji Kimlik Belgesi Verebilir?

Enerji kimlik begesi kısaca (EKB), bu işin eğitimini almış ve başarılı olmuş mimar, inşaat mühendisi ve elektirik mühendislerine vermektedir ve düzenlemektedirler. Arıca çalıştıkları kurumu BEP-TR ye bildirmeleri gerekmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Binaların kimlik belgelerini sahte olarak düzenleyenlere dikkat ediniz.
  • Enerji kimlik belgenizi güvenilir referanslı bir firmaya düzenlettiriniz.
  • Enerji kimlik belgesi usülsüzlüklerinden bina yönetimi ve işverenin sorumlu olduğunu unutmayınız.
  • Enerji kimlik belgenizi soruşturma linkinden sorgulatınız.
  • Enerji kimlik belgenizin Yapı bilgilerini BEP-TR programında bulunacağını unutmayınız.
  • Enerji kimlik belgesi düzenlerken yapılarınızda daire, oda ve merdiven boşlularınıda bilgilere dahil ediniz.
  • Enerji kimlik belgesi çok uzun zamanda olabilir, çok kısa zamanda da olabilir.

Tüm bilgiler ve çalışmalar, yapının zorluğuna ve kolaylığına bağlı olduğunu unutmayalım.

Burhan KAYA
Isı Yalıtım Uzmanı

Bir sonraki makalemiz olan Dış Cephe Mantolama başlıklı konuda dış cephe mantolama, dış cephe mantolama fiyatları, dış cephe mantolama firmaları hakkında bilgiler verilmektedir. Dilerseniz bu makalemizide inceleyebilirsiniz.

2671 Okuma 0 Yorum 5 - 1/5 Pdf Dökümanı

Görüş ve Öneri Bildirin, Yorum Yapın
Fotoğraf
 
Gönderileriniz; editörler tarafından incelenip, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.