Dış Cephe Mantolama'da 1.Sınıf Malzeme ve İşçilik İle,
Kredi Kartı ve Senet Taksiti Avantajlarından Faydalanın.

Mantolama Uygulaması, Mantolama İşçiliği Ve Detayları

Mantolama nedir, nasıl yapılır, mantolama işçilik, mantolama uygulama aşamaları ve mantolama detayları anlatılmaktadır.

Mantolama Nedir, Mantolama Uygulama Ve Detayları

Mantolama yaptırın, kış aylarında enerji tasarrufu sağlayın. Mantolama %60 oranında tasarruf sağlamaktadır. Yapılan binalarda, faydaları kış aylarında daha fazla hissedilmektedir. Mantolama malzeme, işçilik ve uygulama detayları için iletişime geçebilirsiniz..

MANTOLAMA HAKKINDA BİLGİLER

Mantolama binaların dış cephelerinde ısı yalıtım amaçlı olarak uygulanan dekoratif olarak da binalara değer katan uygulama biçiminin adıdır.

MANTOLAMA SAĞLIKLI MIDIR?

Dış cephe mantolama şartlarına riayet edildiğinde ortalama olarak %55 oranında enerji tasarrufu sağlamaktadır. Genelde en yaygın olanı karbonlu eps dir ve en sağlıklı mantolama kalemi de eps ve karbonlu eps dır. Mantolama günümüzde en çok tercih edilen bir uygulamadır. Bunun başlıca nedeni ise enerji tasarrufundaki verimliliğidir. Sıralama ile yapılacak bir uygulama olduğunda, dış cephe ve hava şartlarının ağır olacağından dolayı mantolama tamamiyle uygulama detayları atlamadan yapılması gerekmektedir.

MANTOLAMA KAÇ ÇEŞİTTİR?

Mantolama 5 adet ana kalem den oluşmaktadır.

 1. Eps Mantolama
 2. Karbonlu Eps Mantolama
 3. Xps Mantolama
 4. Taş Yünü
 5. Fugalı Mantolama

MANTOLAMA MALİYETLERİ NASIL HESAPLANIR?

Mantolama maliyet hesapları, bir binanın ölçüsü alındıktan sonra binanıza uygulanacak olan eps'nin kaç cm olacağı kararlaştırılır. Daha sonra malzeme kalemleri yazılır. Ardından 1m² ye gidecek olan malzeme sarfiyatı hesaplanır. Mantolama kalemleri ve sarfiyatlarını aşağıda bilginize sunuyoruz.

MANTOLAMA MALZEMELERİ

 1. Isı Yalıtım Levhalı
 2. Isı Yalıtım Levha Yapıştırıcısı
 3. Isı Yalıtım Levha Dübeli
 4. Isı Yalıtım Sıva Filesi 160gr
 5. Isı Yalıtım Sıvası
 6. Dış Cephe Astarı
 7. Dekoratif Sıva
 8. Dış Cephe Silikonlu Boya

MANTOLAMA SARFİYAT

 1. 1 torba yapıştırma harcı 5m2 alan kaplar
 2. 1 torba ısı yalıtım sıvası 6m2 alanı sıvar
 3. 1 torba dekoratif sıva 8m2 alanı sıvar
 4. 1 kova astar 140m2 alanı kaplar
 5. 1 kova silikonlu boya 70m2 alanı kaplar
 6. 1 top sıva filesi 50m2 alanı kaplar
 7. 5 adet dübel 1m2 alana atılır.

Böylelikle uygulama yapılacak alana gidecek olan malzeme birimleri ortalama bu oranlardadır.

İÇ MANTOLAMA ? (İçten mantolama)

Dış cephe mantolama yaptıranların yanı sıra bazı yerlerde durumuna göre içerden uygulama yaptıranlarda vardır. İçerden uygulama yaptıranların genelde sorunları, daire sahiplerinin anlaşma sağlayamamaları ya da herkes kendi uygulamasını kendisinin yapmasıdır. İçerden mantolama genelde rutubet veya terleme olan dairelerin içlerinden yapılmaktadır.

İÇERDEN MANTOLAMA SAĞLIKLIMIDIR?

Daire içinden mantolama sağlıklı bir uygulamadır. Şöyle ki; İçten mantolama en sağlıklısı karbonlu eps'dir bundan sonra taşyünü gelir. En son tercih olarak ise xps olmalıdır. İçerden mantolama da genelde xps tercih edilmektedir. Halbuki xps malzemesi gaz basma bir ürün olduğundan daire içinde sağlıklı değildir. Xps genelde dış cephelerde alçak katlı binalarda, perde betonların altlarında kullanılmaktadır. Bunun sebebi ise yanıcı bir madde olmasından kaynaklanmaktadır. Esasen uygulama yaptıracak olanların bu konularda bilgilendirilmemesinde kaynaklanmaktadır. Daire içinden mantolama da en iyi ve en kaliteli olabilecek uygulama karbonlu eps, taş yünü ve beyaz eps'dir. Bu mantolama malzemeleri B1 sınıfı olduğundan tavsiye edilen uygulamalardır.

EN İYİ MANTOLAMA 

Dış cephe ve ısı yalıtımında en iyisi TSE ISO belgeleri ve garantileri bulunan ürünlerdir. Bu kalemlerin dışındaki uygulamalar sağlıklı sonuçlar vermemektedir. Genelde mantolama yaptıracak olan müşterilerimiz maliyetin en ucuz olanına bakmaktalar. Halbuki bu yanlıştır. Bunun dışında aşağı düşürülerek verilen mantolama teklifi kalitesiz olacağından kaçınılmazdır. Uygulama yaptırılırken şartnameleri göz önünde bulundurularak uygulama yapılamalıdır. En iyi ve kaliteli mantolama sonuçlarını bu şekilde almak mümkündür. 

TAVSİYE EDİLEN EN KALİTELİ MANTOLAMA HANGİSİDİR?

Mantolama uygulamalarında tavsiye edeceğimiz markalar şunlardır.

 1. Mantokim Takım Mantolama
 2. Fugalı Mantolama
 3. Taş Yünü Mantolama
 4. Weber Marka
 5. Bianca Marka
 6. Favori Marka
 7. Polisan Marka
 8. Austrotherm Marka
 9. Marshall Marka
 10. Dalmaçyalı Marka
 11. Neopor Marka

Bu belirttiğimiz kalemler hem takım mantolamadır, hem de TSE ISO belgeli garantili ürünlerdir.

Bir sonraki hizmetimiz olan Tavsiye Edilen Mantolama başlıklı konuda tavsiye edilen mantolama, mantolama, en iyi mantolama hakkında bilgiler verilmektedir. Dilerseniz bu hizmetimizi de inceleyebilirsiniz.

11224
0
5 - 1/5

Soru Sorabilir - Yorum Yapabilirsiniz.
Fotoğraf
 
Gönderileriniz; hakaret, kötü söz ve yasa dışı olmamalıdır. Aksi halde sistem, otomatik olarak silecektir.