Dış Cephe Mantolama'da 1.Sınıf Malzeme ve İşçilik İle,
Kredi Kartı ve Senet Taksiti Avantajlarından Faydalanın.

Mantolama Kanunu, Mantolama Sözleşmesi

Mantolama Kanunu

Kat Mülkiyeti Kanunu’ndaki (KMK) değişikliğe göre, artık binaya dış cephe mantolama veya ısı yalıtım yaptırma kararı almak kolaylaştı.

Binaya cephe mantolama ya da ısı yalıtım yaptırma kararı almak için kaç oy gerekli? Bu güne kadar binaya yalıtım yaptırmak için oy birliği gerekirken, artık oy çokluğu ile karar alınabiliyor. Yani 10 daireli bir binada 6 kişinin "Evet" demesi durumunda, geriye kalan 4 kişi bu karara uymak zorunda. "Ben olumsuz oy verdim, gidere karışmam" ya da "benim bölümüme yalıtım yapmayın" deme şansı da kalmıyor.

Bina yalıtımı veya dış cephe mantolama için gidere katılmayanlara nasıl yaptırım uygulanacak? Üzerine düşen gidere katılmayanlar ise KMK’nın 20. maddesi gereğince, %5 gecikme faizi talepli icra takibi ile karşı karşıya kalacak. Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’ne (BEP) tam anlamıyla uygulanması halinde, Türkiye’de enerji tüketiminin en az %50 azalacağı bildiriliyor. Türk Tesisat Mühendisleri Derneği (TTMD) Başkanı Cafer Ünlü, bunun yıllık 7 milyar dolarlık enerji tasarrufu anlamına geldiğini söyledi. BEP Yönetmeliği’ni değerlendirmek amacıyla basın toplantı düzenleyen Başkan Cafer Ünlü, BEP Yönetmeliği’nin 5 Aralık’ta yürürlüğe girdiğini hatırlatarak mevcut ve yeni yapılacak konutların yanı sıra otel, hastane ve alışveriş merkezleri gibi tüm ticari ve hizmet amaçlı binalarda enerji tüketiminde tasarruf sağlanmasının hedeflendiğini bildirdi.

Bir sonraki makalemiz olan Mantolama Yaptırırken Dikkat! başlıklı konuda mantolama, en iyi mantolama, mantolamada dikkat hakkında bilgiler verilmektedir. Dilerseniz bu makalemizide inceleyebilirsiniz.

3047 Okuma 1 Yorum 5 - 1/5 Pdf Dökümanı

Bu Makale İle Alakalı Ürünler


Görüş ve Öneri Bildirin, Yorum Yapın
Fotoğraf
 
Gönderileriniz; editörler tarafından incelenip, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.