Dış Cephe Mantolama'da 1.Sınıf Malzeme ve İşçilik İle,
Kredi Kartı ve Senet Taksiti Avantajlarından Faydalanın.

Mantolama Nedir? Mantolama Faydaları Hakkında

Mantolama tasarruf için uygulanır. 10 Sene önceki mantolama ile şimdi ki farklı olmaktadır. Yapılan hatalar ve eksikler zamanla görüldüğünden neredeyse her yıl uygulamaları değişmektedir. İlk yapılan mantolamada karbon takviyesi yoktu ve xps mantolama en yoğun olanıydı. Bu şekilde yapılan mantolamada kullanılan eps nin mukavemetinin az olduğu görüldüğünde dansitesi yükseltilip ve dinlendirilmiş halde uygulama yapıldı ve mantolamada bir adım daha öne geçildi. Özellikle tuğla binalar ve eski yapılarda xps kullanıldı kısaca xps gaz ile şişirilen bir ürün olduğundan yangın yürütmektedir. Binalarda yangınların fazla alevli ve söndürülmesinin zor olma sebebi xps mantolamanın ülkemizde ilk ve yoğun olarak uygulanmasından kaynaklanmaktadır. Mantolama lüks değil esasen ihtiyaçtır. En iyi ve en uygun uygulama şeklini seçmeliyiz. Makalemizi okursanız, en kaliteli ve uzun ömürlü mantolama nedir anlatacağız.

Mantolama Nedir, Mantolama Hakkında

Mantolama Hakkında Bilgi

Dış cephede kullanılan yalıtım malzemesi olan mantolama hakkında kısa ve anlaşılır bilgi verelim. Tuğla olan binalarda mutlaka kaba sıva yaptırdıktan sonra uygulama yaptırınız. Bunun nedeni eps, taş yünü vb gibi mantolamaların arka yüzleri tam dolgulu yapıştırma malzemesi olmalıdır. Bu nedenle yalıtım yapılmadan evvel kaba sıva mutlaka yaptırınız. Soğuk ve sıcak hava daire içerisine köprü oluşturmayacağı şekilde sıkı ve eksiksiz uygulanmalıdır. Yalıtım uygulamasında ısı köprüleri oluştuğnda yalıtımda verim ve tasarruf düşmektedir. Mantolama detaydır. Uygulama hakkını vererek yapılmalıdır. Yalıtım ezber bir uygulama değildir.

Mantolama 5 adet ana kalem den oluşmaktadır.

 1. Eps Mantolama
 2. Karbonlu Eps Mantolama
 3. Xps Mantolama
 4. Taş Yünü
 5. Fugalı Mantolama

Mantolama Malzemeleri

 1. Isı Yalıtım Levhalı
 2. Isı Yalıtım Levha Yapıştırıcısı
 3. Isı Yalıtım Levha Dübeli
 4. Isı Yalıtım Sıva Filesi 160gr
 5. Isı Yalıtım Sıvası
 6. Dış Cephe Astarı
 7. Dekoratif Sıva
 8. Dış Cephe Silikonlu Boya

Mantolama Sarfiyat

 1. 1 torba yapıştırma harcı 5m2 alan kaplar
 2. 1 torba ısı yalıtım sıvası 6m2 alanı sıvar
 3. 1 torba dekoratif sıva 8m2 alanı sıvar
 4. 1 kova astar 140m2 alanı kaplar
 5. 1 kova silikonlu boya 70m2 alanı kaplar
 6. 1 top sıva filesi 50m2 alanı kaplar
 7. 5 adet dübel 1m2 alana atılır.

Böylelikle uygulama yapılacak alana gidecek olan malzeme birimleri ortalama bu oranlardadır.

İçeriden Mantolama Nedir?

Dış cephe mantolama yaptıranların yanı sıra bazı yerlerde durumuna göre içerden uygulama yaptıranlarda vardır. İçerden uygulama yaptıranların genelde sorunları, daire sahiplerinin anlaşma sağlayamamaları ya da herkes kendi uygulamasını kendisinin yapmasıdır. İçerden mantolama genelde rutubet veya terleme olan dairelerin içlerinden yapılmaktadır.

İçeriden Mantolama Sağlıklı Mıdır?

Daire içinden mantolama sağlıklı bir uygulamadır. Şöyle ki; içten mantolama en sağlıklısı karbonlu eps'dir bundan sonra taşyünü gelir. En son tercih olarak ise xps olmalıdır. İçerden mantolama da genelde xps tercih edilmektedir. Halbuki xps malzemesi gaz basma bir ürün olduğundan daire içinde sağlıklı değildir. Xps genelde dış cephelerde alçak katlı binalarda, perde betonların altlarında kullanılmaktadır. Bunun sebebi ise yanıcı bir madde olmasından kaynaklanmaktadır. Esasen uygulama yaptıracak olanların bu konularda bilgilendirilmemesinde kaynaklanmaktadır. Daire içinden mantolama da en iyi ve en kaliteli olabilecek uygulama karbonlu eps, taş yünü ve beyaz eps'dir. Bu mantolama malzemeleri B1 sınıfı olduğundan tavsiye edilen uygulamalardır.

Mantolama Seçimi

Cphenizi yaptıracaksınız ozaman en ideal olanı seçmelisiniz en ucuz olanı değil. Yalıtımı yapılan binaları tekik ediniz bilgi alınız hangi handikaplar ve hangi faydalı uygulama biçimleri vardır öğreniniz. Bunu yazmamızdaki kasıt yanlış bilgilendirmelerle yapılan uygulamanın adı sadece mantolama olmaktadır. Halbuki yalıtım doğru uygulandığında tasarrufu ve faydasını hemen anlayacaksınız. Mantolama seçimi binaların yapılarına göre olmaktadır. Yeni binalarda mantolama şekli, tuğla binaların, btb cam mozaik binaların, eski taş yapıların, gaz beton tuğla binaların, kireçli sıva binaların vb gibi binaların mantolama malzemeleri farklı olabilmektedir.

Mantolama Tasarrufu Var Mıdır?

Mantolama yalıtımda tasarruf etmenin en kolay uygulama şekli tüm cephelerin balkon altı ve içi dahil tüm alanların kaplanmasıdır. Bu şekilde olan bir mantolamanın tasarruf oranı %65 dir. Bu uygulama yapıldığıda yaz ve kış aylarındaki farkı göreceksinizdir.

Mantolama Sorunları

Binalarda yapılan mantolamalarda karşılaşılan sorunların başında mukavemeti az olan ve dökülme yapan mantolamalardır, Mantolama yapıldıktan sonra daire içerisinde rutubet ve nem oluşumlarıdır, yalıtımda tasarrufun istenilen rakamlarda olmayışıdır, daire içersinde sonradan kararma ve terlemelerini oluşu küflenmelerin oluşudur.

Mantolama Sorunlarınnı Çözümü Nedir?

Mantolama yapılan binada dökülme ve kopmalar var ise dübelleme işlemi yapmadan dökülen ve deforme olan bölümler aderansı mukavemeti yüksek yapıştırma harcı ve sıvası kullanılmalıdır. Sonkat boyada ise tutucu gücü yüksek akrilik silikon katkılı tse iso ce belgel boyalar kullanılmalıdır. Daire içerisinde nem rutubet varise bu bölgeler eps tavan kaplama yapılmalı ve daire en az 2 ay aralıklarla havalandırılmalıdır. Mantolama işlemi bittikten sonra daire içerisinde terlme ve küf vb gibi sorunlar oluştuğunda dairenizi havalandırınız bu şekilde çözüm bulamazsanız salon veya odanıza 1 adet menfez açmanız (elektrikli menfez kullanmak daha iyidir.)yeterli olacaktır. 

Dış cephe yalıtımı, bina mantolama ve ısı yalıtım 2015 kış ayında nasılda aranır oldu. Tasarruf açısından da en ideal bir yalıtımdır ve binalara uzun ömür verir. Bu yalıtım kış aylarında kendini hissettirir. Uygulaması yapılan bir bina ile  uygulaması yapılmayan bir binanın farkı çok fazladır. Mantolama fiyatları, genelde taksitli yapılmaktadır. Mantolama yaptırın ve enerji tasarrufu sağlayın, 2 kış sonunda maliyetinizi ciro edin. Isı köprülerini ortadan kaldırır. Kaliteli ve iyi mantolama farkı tasarruf olarak ortalama %60 oranındadır. Yazın serin tutar, kışın sıcak tutar. Binanıza yalıtım yaptırarak farkı görebilirsiniz. Dış cephe bina mantolama, bina yalıtım, bina ısı yalıtım, cephe mantolama, ısı yalıtım ile alakalı fiyat alınız...

Mantolama Nasıl Yapılır?

Mantolama binanın şekline ve yapı durumuna göre değişir . Uygulama yapılmadan önece önemli olan hangi malzeme kullanılacağıdır. Bu makalemeizde mantolama nerelerde ve hangi binalarda nasıl yapılır detayları ile bulacaksınız.

Yeni binalarda mantolama: Yeni binaların yapılarında mantolama her çeşidi uygulanabilir. Önemli olan yeni binalarda kullanılacak malzeme kaleminin kalite standartlarında olmasıdır. Yeni binalarda tavsiye edilen malzeme karbonlu eps'dir. Dekoratif ve görsel uygulamalardaki yalıtım malzemesi ise fugalı mantolamadır. Bu malzeme hem görseldir hem de enerji tasarruflu sağlıklı olan bir üründür. Fugalı mantolamada ThermoSiding markasını tavsiye etmekteyiz.

Mantolama nasıl yapılır: Mantolama uygulamasını madde madde açıklamak gerekirse; uygulama yapılmadan evvel güvenlikli iskele kurulur. Daha sonra ipinde ve şakülünde olan cephe iskelesi, dış cephe filesi ile örtülür. Dış cephede mantolama uygulamasına engel olan unsurlar temizlenir. Daha sonra dış cepheye uygun olan yalıtım malzemesi uygulamaya başlanır. Uygulama ise; eps levha üzerine 10mm-12mm çelik tarak uygulaması ile alt yüzeye tamamı ile sürülür ve yapıştırma işlemi yapılır. Devam eden uygulamada yapıştırma işlemi bittikten sonra, dübel atma işlemine geçilir. Dübel atma işlemi 1 adet eps üzerine 4 adet dübel bağlantılı şekilde atılır. Bundan sonra 160gr donati filesi uygulanır. Donatı filesi uygulaması, her file üzerine 10-15cm bindirerek uygulanır ve sıvama işlemine geçilir. Mantolama sıva uygulaması dış yüzey düzeltilene kadar devam etmelidir. Bu sıvadan sonra ince minaralli ve tane dokulu dediğimiz dekoratif kaplama uygulanır. Dekoratif kaplama uygulaması astar malzemenin üzerine uygulanmalıdır. Bundan sonra dış cephe silikonlu boya veya muadili bir boya uygulamasına geçilip uygulama işlemi sonlandırılır. Bu işlem standart uygulamadır. Diğer uygulama kalemi ise fugalı mantolamadır. Fugalı uygulaması ise diğer mantolama uygulama kalemlerinin aynısıdır. Burada sadece fugalı mantolama kendisi sıva kaplı ve dekoratif olduğundan dolayı sıva filesi, sıva, dekoratif ve dübel gerektirmez. Mantolama standartına göre fugalı kaplama buna göre daha maliyetlidir. Fugalı mantolama uygulamasında önemli olan malzeme kalitesidir. Fugalı kaplama TSE Standartlarında olamalıdır. Fugalı matolama %55 oranında tasarruf sağlamaktadır ve aynı zamanda ses yalımlı ve yangın yalıtımlıdır.

Bir sonraki makalemiz olan Mantolama M2 Fiyatları Ve Mantolama Fiyatı Analizi başlıklı konuda mantolama fiyatları, mantolama m2 fiyatı, mantolama fiyat analizi, dış cephe mantolama hakkında bilgiler verilmektedir. Dilerseniz bu makalemizide inceleyebilirsiniz.

725 Okuma 0 Yorum 4.5 - 1/5 Pdf Dökümanı

Bu Makale İle Alakalı Ürünler


Görüş ve Öneri Bildirin, Yorum Yapın
Fotoğraf
 
Gönderileriniz; editörler tarafından incelenip, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.