Dış Cephe Mantolama'da 1.Sınıf Malzeme ve İşçilik İle,
Kredi Kartı ve Senet Taksiti Avantajlarından Faydalanın.

Üç Boyutlu Bina, Cephe Ve Dekorasyon Çizimleri

Üç Boyutlu Çizimler

Üç boyutlu modelleme bilgisayar ortamında bir nesnenin matematiksel olarak vektörel bir formatta oluşturulmasıdır. Ortaya çıkan ürün model alınan nesnenin geometrik bir temsilidir ve 3 boyutlu olarak anılır. Bu bağlamda elde edilen model üretilecek yada üretimi tamamlanmış ürünü birebir boyutlarında bilgisayar ortamında kullanılabilir hale getirir. Yine bilgisayar ortamında ürüne çeşitli kaplama bileşenleri aracılığı ile farklı renk, doku, parlaklık, şeffaflık gibi değişik görüntü formları atanabilir. Bu modellenmiş ürünü üretecek veya değiştirecek firma ve kişilere, ürünle ilgili çalışma henüz uygulanmadan nasıl bir sonuç elde edileceğini birebir önceden görme fırsatı verir. 

Üç boyutlu modelleme, günümüzde bilgisayar oyunlarından endüstriyel tasarıma, mimari alanlardan reklam sektörüne bir çok alanda yoğun bir şekilde kullanılmaktadırlar. Ülkemizde en çok öne çıkan kullanım alanı ise mimari alandadır. Yapılacak olan yeni bir inşaatın cephe görünümünü veya yapım aşamasında satışa sunulan dairelerin müşteriye sunumu sırasında üç boyutlu çizimler büyük bir avantaj ve kolaylık sağlamaktadırlar. Çünkü bu çizimler bize hayal ettiğimiz ve yapmayı düşündüğümüz tüm her şeyi tek bir çivi çakmadan önce bilgisayar ortamlarında görmemizi sağlamaktadırlar. 

Üç boyutlu bir model tamamlandığında gerçeğinden farklı olarak renksiz ve modeli oluşturan çizgilerden oluşur. Model gerçeğine uygun hale getirilmek için önce üzerine desen ve doku kaplamaları yapılır ve gerçek maddelerin görsel özelliklerini simüle eden sanal malzemeler oluşturulur. Bu sanal malzemeler renk, ışığı kırma, yansıtma, matlık, parlaklık gibi gerçek maddelerin tüm özelliklerini simüle edebilirler. Model üzerine malzemeler giydirildikten sonra ortama ışık kaynakları eklenir ve görüntüyü oluşturacak olan bu son elemanların parametreleri ayarlanır. Model, kaplama ve aydınlatma gerçekleştirildikten sonra görselleştirme motorları ile matematiksel model bir imaja dönüştürülür. Elde edilen görüntüler gerçeğinden ayrılamayacak kadar gerçekçi olmaktadırlar. 

Ofisinizde modern çizgileri tercih ediyorsanız dikkat etmeniz gereken nokta abartılı tasarımlardan kaçınmak olmalıdır. Abartılı tasarımlar kişiliğiniz hakkında ipuçları vermenize, yanlış seçimler ile yanlış anlaşılmanıza ya da gözünüzün bilgisayar ekranından kaymasına sebep olur. Ofisinizde yapılan toplantılarda gündemden çok tasarımlarınız dikkati toplayabilir. Bir ofis dekorasyonunda belki de en önemli konu oturacağınız masanın konumudur. Ofis dekore edilmeye başlandığında ilk önce masanızın yeri ayarlanmalıdır. Masanızın mümkünse soldan ışık alması en idealidir. Aksi takdirde kalemizin gölgesi yazı yazdığınız kağıda düşerek sizi rahatsız eder. 
Ofisinize yerleştireceğiniz kanepeler çok rahat olmamalıdır. Gelen konukların fazla rahatlayarak, içlerinde koltuktan kalkmama arzusu uyanmasına, dolayısıyla görüşmelerinizin gereğinden fazla uzun sürmesine, konunun odak noktasının saparak verimsiz görüşmeler yapmanıza sebep olabileceği gibi sizin motivasyonunuzu da bozabilir. Ofiste kimse yokken de kanepenize gözünüz takılarak, sürekli rahatlama ve tatil yapma isteğinizin oluşmasına yol açabilir. 

Özellikle brookerlar ya da ani iniş çıkışları çok sık tekrarlanan, yüksek stres gerektiren mesleklere sahip olanlar ofislerinde herhangi bir kazaya yol açmamak için cam masa vb. cam eşyalar kullanmamalılar. Bu kişilerin ofislerinde ortada mümkün olduğunca az eşya ve aksesuar olmalıdır. Ofisinizde çok fazla eşya olmamalı. Kalabalık görüntü dikkatinizin sürekli olarak dağılmasına yol açar. Sizin sürekli taze ve canlı kalmanıza engel olur. Ofisinizde çok fazla ayna olmamalı. Karşılıklı aynalar ofisinizi büyük gösterir ancak eşyaları da yansıtacağından kalabalık bir görüntü yaratır ve ruhuzu sıkar. Odanıza yerleştiğiniz tabloların yeri ve desenleri doğru seçilmelidir. Odanıza görsel kalite katacağına inandığınız tablolar sizin görüş açınızın dışında olmalıdır. Masanızın arkasında yer alan bir tablo ile istediğinizi yakalarken, karşınızda asılı bir tablo hayallere dalmanıza sebep olabilir. 

Ofisinizde dikkat dağıtıcı ve saldırgan bir tutum yaratabilen kırmızı renk ile uykunuzu getirebilecek turuncu renkler kullanmamalısınız. Ofislerde özellikle sakin renkler, pastel ve soğuk renkler; açık gri, açık sarı. vb renkler kullanılmalıdır. Ofisinizde sarı objeler bilinç açar, muhasebe, bankacılık ya da ekonomi ile uğraşan kişilerin okudukları dosyaların ya da ekranlarının köşesinde sarı bir obje bulundurmaları sayıları daha rahat akıllarında tutmalarını sağlar. Bir ofisin aydınlatması çok mühimdir. Zaten tüm gün ekrana bakmaktan, dosya incelemekten yorulan gözlerinizi bir de aydınlatma yıpratmamalıdır. Aydınlatmada mutlaka gözü yormayacak gün ışığı ampülleri kullanılmalıdır. Aydınlatmada dikkat edilecek bir başka nokta da ışığınızın bilgisayar ekran ışığının önüne geçmemesi ve gözün yorulmamasının sağlanmasıdır. Olması gerekenden daha loş bir aydınlatma da aynı etkilere sebep olur. Özellikle öğleden sonra uykunuzun gelmesine sebep olur.

Bir sonraki makalemiz olan Peyzaj Projeleri başlıklı konuda peyzaj projeleri, peyzaj uygulamaları hakkında bilgiler verilmektedir. Dilerseniz bu makalemizide inceleyebilirsiniz.

2140 Okuma 0 Yorum 5 - 1/5 Pdf Dökümanı

Bu Makale İle Alakalı Ürünler


Görüş ve Öneri Bildirin, Yorum Yapın
Fotoğraf
 
Gönderileriniz; editörler tarafından incelenip, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.