Dış Cephe Mantolama'da 1.Sınıf Malzeme ve İşçilik İle,
Kredi Kartı ve Senet Taksiti Avantajlarından Faydalanın.

Isı Yalıtım, Su İzolasyon Ve Çatı İzolasyon

Yalıtım Ve İzolasyon

Dış cephe mantolama 2015 yılında özellikle kış aylarında daha fazla ihtiyaç olunduğunu hissettirdi. Isı yalıtım, bina yalıtım ve mantolama %60 oranında enerji tasarrufu sağlamaktadır. Mantolama deyip hemen geçmeyin, mantolama yapılan ve mantolama yapılmayan binalardaki farklar azımsanmayacak kadar fazladır. Mantolama yapılmayan binaların maliyetleri cep yakmaktadır. 

Yalıtım Nedir?

Yalıtım, binaların ve yapıların içerisinde ve dışında oluşan nem, rutubet, ısı kaybı, ses yoğunluğu, terleme vb etkenlerin ortadan kaldırılması için yapılan uygulamanın adıdır. Peki en iyi yalıtım nasıl olmalıdır?

Öncelikle yalıtımın sağlıklı olabilmesi için problemin iyi anlaşılmsı gerekmektedir. Örnek verecek olursak; herhangi bir binanın bodrum katına su almasının yalıtımı nasıl olmalıdır? Burada yapılacak olan yalıtım işlemi dışarıdan olamalıdır. Dışarıdan yapılan bir yalıtım en sağlıklı olanıdır. Eğer dışarıdan bir yalıtım mümkün değil ise, içeride su alan bölgenin veya rutubet yapan duvarın üzerine yapılacak olan yalıtım fayda sağlamaz. Nedeni ise; duvara yapılan yalıtım içeride rutubet yapmasa bile bu seferde zemin rutubet, terleme ve su alacaktır. Bunun önlenebilmesi için en iyi yalıtım duvar ile bağlantıyı kesecek sağlıklı yalıtımı yaptıktan sonra, alt zemin kaplaması tamamı ile %100 yalıtım yapılmalıdır. Bunun için hertürlü masraftan kaçınmamalıdır. Nem, rutubet ve su yalıtımı önemli olduğunda en küçük bir sızmadan dahi çoğalma ve sıkıntı verme ihtimali yüksektir. Günümüz teknolojisinde yalıtım konusunda çok kaliteli yalıtım malzemeleri kullanılmaktadır. Bu konu iyi takip edilirse yalıtım konusunda çok iyi sonuçlar elde edilebilir. Yalıtım gelişi güzel yapılabilecek bir uygulama değildir. Yalıtım profosyonel uygulama gerektirir. Yalıtım malzemesinin en iyi olmasının yanında, uygulamacısınında işinin ehli olması gerekmektedir.

Yalıtım yapılan alanların uygulama yapılmadan önce en doğru malzemenin kullanılması gerekmektedir. Yalıtım neden bazı alanlarda çok kısa ömürlü olamaktadır? Şöyle ki; Yalıtım yapılacak alanlara kullanılan malzemelerin ya ısı yalıtım malzemesi ya ses izolasyon malzemesi ya da doğrudan izolasyon malzemesi kullanılmasıdır. Halbuki yalıtım denince ille de bu malzemeler akla gelir. Bu nedenle yalıtım denilince ilk önce yapılacak olan nem ve rutubet yalıtımıdır. Daha sonra yapılacak olan ses, ısı yalıtımı vb gibileridir. Yalıtım sadece 1-2 kalemden oluşmaz. Yalıtım, oluşan problemin durumuna göre değişmektedir. Bu konuyu iyi teşhis ettikten sonra en iyi malzemeyi kullanmanın adıdır.

İzolasyon Nedir?

Gelelim makalemizde önemli olan izolasyon nedir bölümüne. İzolasyon her hangi bir yapıda oluşabilen çatlak, kırık, döküntü, oksitlenme, nemlenme, küf vb gibi nedenlerden dolayı oluşan problemlerin %100 giderilmesinin adına izolasyon denir. İzolasyon ve yalıtım arasındaki fark, izolasyonun tamamen ortadan kalkmasıdır. Yalıtım ise böyle değildir. Bu nedenle izolasyon ile yalıtım arasındaki farkı iyi anlamak gerekir. Örnek verecek olursak dış cephe yalıtım en fazlası %60 tasarruf ve ses yalıtımı da %90 tasarruf sağlar. Fakat izolasyon %100 olmalıdır. Eğer siz ses izolasyonu yaptıracaksanız %100 olmalıdır. Çünkü izolasyon üstünü örtüp ortadan kaldırmanın bir diğer adıdır. Fakat yalıtım bölgenin durumuna göre değişmektedir. Şöyle ki; 3 duvara yalıtım mümkün olmayan bölgenin durumu %100 yalıtım değildir. Fakat 3 duvarı izolasyon olmayan duvarın durumu da tam izolasyon değildir. Bu nedenle izolasyon tam olamalıdır. İzolasyon malzemesi ile yalıtım malzemeleri karıştırılmamalıdır.

Peki su izolasyonu yaptıran ile su yalıtımı yaptıran arasındaki fark nedir, neden ikisinin de adı farklı anılmaktadır? Çünkü su yalıtımı dışarıdan gelen etkene karşı yapılan yalıtımdır. Su izolasyonu ise hem dışarıdan hem içeriden yapılan uygulamadır. Neden su izolasyonun da bu kadar masraf edildiği halde 4-5 yılda bir sorunlar çıkmaktadır? Bunun en büyük sebepleri;

  1. İzolasyon da yanlış malzeme
  2. İzolasyonda kalitesiz malzeme
  3. İşin ehli olmayan izolasyoncu 
  4. Şişirme ve acele işçilik vb gibi nedenlerdir.

İzolasyonun kaliteli olabilmesinin en büyük özelliği son teknoloji ürünler ve izolasyon alanında TSE ISO belgeli ürünlerdir. İzolasyon konusun da mutlaka ehil firmalara işlerinizi yaptırınız..

Bir sonraki makalemiz olan Mantolama M2 Fiyatları Ve Mantolama Fiyatı Analizi başlıklı konuda mantolama fiyatları, mantolama m2 fiyatı, mantolama fiyat analizi, dış cephe mantolama hakkında bilgiler verilmektedir. Dilerseniz bu makalemizide inceleyebilirsiniz.

3705 Okuma 0 Yorum 5 - 1/5 Pdf Dökümanı

Görüş ve Öneri Bildirin, Yorum Yapın
Fotoğraf
 
Gönderileriniz; editörler tarafından incelenip, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.